Album Lili Jakob połączył młodych Polaków i Niemców

Od 27 września do 4 października 2024 roku uczniowie Samorządowego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Chełmku realizowali wspólnie z młodzieżą niemiecką skupioną w organizacji Villa Lampe historyczny program pt. „Album Lili Jakob”. Był to 12 projekt realizowany przez naszą szkołę z partnerem niemieckim. Uzyskał on dofinansowanie Burmistrza Chełmka Pana Andrzeja Saternusa oraz Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Poczdamie. Był realizowany w ramach cyklu „Zachować Pamięć”.

Ocalała z Auschwitz Lili Jakob po zakończeniu wojny odnalazła na terenie obozu koncentracyjnego Mittelbau – Dora  album ze zdjęciami wykonywanymi przez esesmanów na rampie w Birkenau. Na fotografiach rozpoznała członków swojej rodziny. Zdjęcia przedstawiają selekcję Żydów, przejście do komór gazowych i transport zrabowanego mienia. Lili Jakob w swoim albumie publikuje zdjęcia wykonane przez esesmanów, a pod nimi animacje na których podane są imiona i nazwiska widocznych osób przywiezionych do obozu. Pozwoliło to na ustalenie losów wielu zaginionych w czasie wojny osób. W czasie realizacji projektu mieliśmy okazję zwiedzić obóz koncentracyjny Mittelbau – Dora i złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary. Na cmentarzu w Nordhausen, w hołdzie ofiarom, złożono żółte róże z intencjami potępiającymi wszelkie zło tego świata.

Uczestnicy projektu, pracując w grupach, prezentowali swoją wiedzę na temat II wojny światowej, osoby Lili Jakob, a także wyrażali swoje opinie na temat zagrożeń współczesnego świata i utrzymania pokoju.

Gra terenowa w Duderstadt, zwiedzanie Nordhausen, adrenalina podczas przejścia przez wiszący most  Titan RT, wizyta na szlaku czarownic, ścianka wspinaczkowa, piłka nożna, tenis stołowy, bilard czy dyskoteka doskonale integrowały młode osoby i opiekunów.

Dodatkową atrakcję stanowiły warsztaty muzyczne, na których młodzi ludzie tworzyli do muzyki rap teksty promujące pokój, tolerancję, prawa człowieka, sprzeciw wobec wojen, sprawiedliwość, uczciwość i prawdę.

W realizacji tego edukacyjnego wyzwania udział wzięły  42 osoby. Ze strony polskiej projekt przygotowywali  i sprawowali opiekę: Ewa Pilch, Renata Księżarczyk i Marek Idzik. Założone cele zostały zrealizowane. Dodatkowo rozwijane były kompetencje językowe. Komunikacja w języku angielskim i niemieckim nie stanowiła problemu. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji zaplanowanych działań.

                                                                                               Marek Idzik

                                                                                   Dyrektor SZS – P nr 2 w Chełmku