Świetlica szkolna

Informacja dotycząca świetlicy szkolnej

W roku szkolnym 2023/2024 zapewnia się opiekę w świetlicy szkolnej od zakończenia zajęć lekcyjnych do godz. 15:30

Kosmiczna przygoda na świetlicy

W tym tygodniu na świetlicy zajmujemy się kosmicznymi tematami ;-) Rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmiku na temat kosmosu, naszego układu słonecznego, gwiazd. Prace malowane farbami przedstawiają jedną wybraną planetę naszej galaktyki.

Joanna Kramarczyk 

Wiosna w świetlicy szkolnej

Wiosna to ulubiona pora roku dla wielu z nas. Świat staje się piękny i kolorowy. W trakcie cyklu zajęć- przyrodniczo- plastycznych w świetlicy szkolnej dzieci wykonały prace plastyczne zainspirowane wiosenną przyrodą. Powstały między innymi takie prace jak:  fryzury z kwiatów, pierwsze zwiastuny wiosny oraz wiosenna łąka. Gry i zabawy ruchowe na sali gimnastycznej umiliły dzieciom czas spędzony na świetlicy szkolnej.

Magdalena Pstrusińska

„Moja ulubiona książka”

„Moja ulubiona książka” to temat rozmowy na dzisiejszych zajęciach świetlicowych z grupą I. Dzieci przedstawiały różne przygody bohaterów opowiadań, książek, a nawet wierszyków. Najciekawsze momenty z bajki znalazły się na zaprojektowanej przez siebie okładce książki. 

Prace świąteczno – wiosenne na świetlicy

Nasza świetlica próbuje przywoływać wiosnę różnymi sposobami. Przygotowywaliśmy pracę świąteczno – wiosenne i zorganizowaliśmy quiz wiedzy o nadchodzącej porze roku. Zostali wybrani najaktywniejsi uczestnicy, ale wszyscy świetnie się bawili wspólne zgadując zwiastuny wiosny.

Joanna Kramarczyk

Kreatywne prace plastyczne

Grupa III świetlicy szkolnej zrealizowała marcowe zadanie w ramach projektu „Kreatywne prace plastyczne”. Uczniowie stworzyli piękne kolorowe prace pt. „Wiosenne kwiaty” oraz
„W kosmosie”. Poznali technikę malowania tuszem i patykiem a także rysowanie kredkami świecowymi i akwarelą. Zachęcamy do obejrzenia galerii poniżej.

Magdalena Pstrusińska

W zdrowym ciele zdrowy duch

Zeszły tydzień upłynął na świetlicy pod znakiem zdrowego odżywiania. Uczniowie zapoznali się z zasadami, jakimi należy kierować się przy wyborze posiłków oraz poznali zalety włączania w swoje życie aktywności fizycznej. Zwieńczeniem tego tygodnia było stworzenie piramid zdrowego odżywiania. Z wycinków z gazetek reklamowych powstały piramidy, które przedstawiają, czego w naszej diecie powinno być najwięcej, a czego unikać. Mamy nadzieję, że z okazji zbliżającej się wiosny zachęcimy wszystkich do zmiany trybu życia na zdrowszy.

Joanna Baran

Klaudia Kocot

Magdalena Pstrusińska

Styczeń w świetlicy szkolnej

Zajęcia w większości związane były z obecną porą roku. Dzieci wykonały wiele prac plastycznych ukazujących uroki tak lubianej przez nie zimy. W tym miesiącu obchodziliśmy również „Dzień Babci i Dziadka” wykonaliśmy piękne laurki, malowaliśmy plakaty, kolorowaliśmy ilustracje związane z tym świętem. Z okazji zbliżającej się zabawy karnawałowej uczniowie wykonywali maski. Każda była inna i niepowtarzalna. Nie zabrakło również zajęć integracyjnych, gier i zabaw ruchowych rozwijających sprawność fizyczną.

Magdalena Pstrusińska, Klaudia Kocot

Aby tej zimy nie marzły nam ręce świetlica szkolna wykonała pracę plastyczną- rękawiczki:-) 

.

„Portret Pani Zimy” i „Ośmiorniczka w wodzie” …

pod takim hasłem, odbyły się w świetlicy szkolnej zajęcia plastyczne.

Na zajęciach świetlicowych wykonaliśmy noworoczne fajerwerkowe prace plastyczne oraz wspólny plakat. W doskonałych humorach rozpoczęliśmy Nowy Rok na świetlicy szkolnej.

Magdalena Pstrusińska

Hu hu ha

Hu hu ha

Nasza zima zła!

Ale czy na pewno?

Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia świetlicowe wykonywali szereg prac plastyczno – technicznych, dzięki którym dało się odczuć zimową aurę. Tablice ścienne oraz okienne parapety zostały zapełnione mikołajami, reniferami, bombkami bożonarodzeniowymi, portretami pani zimy oraz pięknymi plakatami. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Magdalena Pstrusińska

 

Jesień już na dobre rozgościła się wokół nas – w sadzie, parku, lesie a nawet w naszej świetlicy. Świetlicowa jesień jest kolorowa i piękna. Inspiracji do wystroju i prac plastycznych szukaliśmy wszędzie. Samodzielnie wykonane ozdoby pozwalają nam miło spędzić czas i wprowadzić do świetlicy ciepłą oraz pogodną atmosferę. Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali Panią Jesień, uczestnicząc w przygotowanych przez wychowawców różnorodnych zajęciach inspirowanych i ukazujących uroki tej kolorowej oraz radosnej pory roku.

Magdalena Pstrusińska

Świetlica szkolna żegna szkołę…

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego oraz upragnione wakacje. Ostatni miesiąc roku szkolnego przyniósł nam wiele radości, którą czerpaliśmy z  możliwości częstego
i dłuższego niż w poprzednich miesiącach, pobytu na boisku szkolnym i na placu zabaw.  Dzieci wykonały mnóstwo letnich pięknych, kolorowych prac plastycznych m.in.: „zachód słońca”, „kolorowe papugi”, „podwodne meduzy” oraz „słoneczniki w wazonie”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia szydełkowania prowadzone przez panią Annę Grochal.  Zbliżający się koniec roku szkolnego uczniowie świetlicy postanowili uczcić wyjściem na lody. Lody były pyszne, a dzień naprawdę udany!

 Życzymy  wspaniałego wypoczynku, słonecznych i bezpiecznych wakacji! 

 

Magdalena Pstrusińska

 

 

Jedz zdrowo, żyj kolorowo!

Pod takim hasłem, odbył się w świetlicy szkolnej, cykl zajęć edukujących w zakresie zdrowego odżywiania. Przypomnieliśmy zasady zdrowego odżywiania. Dzieci wymieniały warzywa i owoce, poznały witaminy w nich zawarte. Wspólnie wykonaliśmy plakat promujący zdrowy styl życia,  a także talerz zdrowego żywienia w formie pracy plastycznej.

Magdalena Pstrusińska

:-)

Świetlica odwiedziła bibliotekę

Grupa świetlicowa odwiedziła bibliotekę w Chełmku.

:-)

Wiosna w świetlicy szkolnej

Wiosnę, która zawitała do naszej świetlicy szkolnej można dostrzec nie tylko po aktywności dzieci na boisku szkolnym, ale również po wystroju sal w przepiękne wiosenne prace plastyczne wykonane przez uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Uczniowie bardzo chętnie kreują prace artystyczne, które można podziwiać w naszych salach oraz korytarzu szkolnym.

Magdalena Pstrusińska

 

Wielkanocny nastrój w świetlicy szkolnej

W naszej świetlicy czuć zapach Wielkanocy. Przez ostatni tydzień poznawaliśmy tradycje i zwyczaje świąteczne.  Najwięcej radości sprawiły dzieciom zajęcia plastyczno – techniczne, podczas których rozwijały swoje zdolności plastyczne, manualne oraz kreatywność, wykonując różnego rodzaju ozdoby wielkanocne. Powstały przepiękne kurczaczki, zajączki, bazie w wazonie kartki świąteczne oraz kolorowe pisanki. Wszystkim, z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkiego najlepszego: zdrowia, szczęścia i radości.

 

Magdalena Pstrusińska

 

:-)

Budowle z kubków na zajęciach świetlicowych

Na zajęciach świetlicowych tworzymy piękne budowle z kubków. Wykonaliśmy piramidy, wieże, mury itp. pomysłom nie było końca …

:-)

Dzień Babci i Dzień Dziadka w świetlicy szkolnej

Wszyscy doskonale znają daty 21 i 22 stycznia, ponieważ w te dni swoje święto mają kochane babcie i wspaniali dziadkowie. Cały miniony tydzień w świetlicy szkolnej poświęcony był tematyce tych dwóch specjalnych dni, które mimo zimna za oknem rozgrzały serca dzieci. Uczniowie oprócz pracy twórczej chętnie opowiadali za co kochają te ważne dla nich osoby. Niezwykle cenią sobie ich przyjaźń, pomoc, zaufanie i przekazywanie tradycji rodzinnych.

Magdalena Pstrusińska

 

:-)

W świetlicy fajnie bawimy się…

W naszej szkole prężnie działa świetlica szkolna, w której dzieci spędzają czas w miłej i przyjaznej atmosferze. Harmonogram dnia jest elastyczny, dostosowany do potrzeb dzieci.  Zajęcia świetlicowe mają zarówno charakter indywidualny, jak i grupowy. Wśród codziennych zabaw i zajęć tematycznych znajduje się wiele form zajęciowych, takich jak:

 • czas przeznaczony na zabawy dowolne
 • odpoczynek
 • odrabianie zadań domowych
 • gry i zabawy grupowe
 • zajęcia plastyczno- techniczne
 • zajęcia komputerowe
 • zajęcia stolikowe ( puzzle, gry planszowe, karty, budowle z klocków)
 • konkursy, zagadki, łamigłówki
 • zajęcia sportowe
 • zajęcia rekreacyjne

Magdalena Pstrusińska

 

:-)

Świetlica wita Nowy Rok 2023

W poniedziałek 02.01.2023r. odbyły się pierwsze zajęcia w Nowym Roku, w związku z tym nie mogło zabraknąć postanowień zmiany, planów do zrealizowania, marzeń do spełnienia. Nowy Rok to nowy początek, również dla nas. Mamy nadzieję, że przyniesie same wspaniałości! Stworzyliśmy również miasteczko rozświetlone fajerwerkami, które powstało przy użyciu czarnego tła,  kredy oraz szablonów kamienic i  bloków mieszkalnych.

Magdalena Pstrusińska

 

:-)

Zima w świetlicy szkolnej …

Zima to temat bardzo atrakcyjny dla dzieci. W naszej świetlicy dało się poczuć zimową aurę. Podczas zajęć świetlicowych dzieci wykonywały prace plastyczne przedstawiające pejzaż zimowy, karmniki dla ptaków, choinki bożonarodzeniowe, aniołki oraz śnieżynki różnymi technikami. Piękne zimowe dekoracje, stworzone przez dzieci, zdobią salę i umilają nam czas spędzany po lekcjach.

Zapraszamy do galerii poniżej.

Magdalena Pstrusińska

 

 

:-)

:-)

Dzień Życzliwości i Uśmiechu w świetlicy szkolnej

„Jest taka piękna kraina, gdzie dzień się uśmiechem zaczyna.

Kiedy staniemy tak naprzeciw siebie, Ty uśmiechnij się do mnie, a ja do Ciebie”.

21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Uśmiechu. W tym dniu do kręgu życzliwych i uśmiechniętych ludzi postanowiły dołączyć dzieci z naszej świetlicy szkolnej. Na zajęciach rozmawialiśmy o życzliwości, dobrych manierach, zachowaniu się w szkole i miejscach publicznych. Świetliczaki wykonały kolorowe prace plastyczne oraz wspólny plakat „drzewko życzliwości”.

Magdalena Pstrusińska

 

:-)

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone w świetlicy

11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w historii. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przez cały tydzień przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały prace dotyczące symboli naszej państwowości, m.in. biało-czerwone flagi, godła z białym orłem w koronie oraz wspólny plakat. Prace uczniów ozdobiły szkolny hol podczas akademii z okazji Święta Niepodległości.

Magdalena Pstrusińska

:-)

„Sport to zdrowie”– zajęcia ruchowe w świetlicy

Zabawy ruchowe to najczęściej wybierana i najbardziej lubiana przez dzieci forma spędzania czasu wolnego w świetlicy. Przyczyniają się do podnoszenia ogólnej sprawności fizycznej oraz współdziałają z rozwojem wrażeń. W świetlicy szkolnej zabawy ruchowe to codzienność. Odbywają się one zazwyczaj w klasie, w sali gimnastycznej oraz na boisku szkolnym. Zabawy z chustą animacyjną Klanza, wyścigi rzędów, obwód stacyjny, interatywna podłoga, zajęcia fitness, czy ćwiczenia z piłką to jedne z ulubionych zajęć naszych uczniów.

Magdalena Pstrusińska

:-)

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w świetlicy

Dnia 5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajki i baśnie, zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka. Są źródłem bogatych przeżyć, wrażeń i sposobem na wzbogacanie wyobraźni. W tym dniu uczniowie kolorowali swoich ulubionych bohaterów z bajek oraz wykonali wspólny plakat. 

Magdalena Pstrusińska

:-)

Jesień w świetlicy szkolnej

Wrzesień i październik to miesiące, w których piękne barwy jesienne sprawiają, że zachwycamy się urodą otaczającego nas świata. Dzieci zbierają kolorowe liście, kasztany, żołędzie, a czas w naszej świetlicy spędzamy, wykonując prace plastyczne inspirowane tą piękną porą roku. Spędzamy mnóstwo czasu na świeżym powietrzu i nie mamy czasu na nudę.

Magdalena Pstrusińska

:-)

„Cenne rady”Teatr Lalek Bajka

Do naszej szkoły zawitał teatrzyk objazdowy „Bajka” z Nowego Sącza, który zaprezentował przedstawienie pt. „Cenne rady”. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie, którego celem było ukazanie, jak unikać zagrożeń na ulicy, czyli przestrzegać zasad ruchu drogowego oraz gdzie szukać pomocy, jeśli brak obok rodziców lub opiekunów. W zaprezentowanej bajce podjęta została również tematyka zachowania wobec osób nieznajomych. Pojawiło się oczywiście ostrzeżenie, aby takim osobom nie ufać, nie nawiązywać z nimi znajomości i nie przyjmować prezentów.

Dziękujemy Świetlicy Środowiskowej za zaproszenie na przedstawienie.

    Magdalena Pstrusińska

:-)

,,Bezpieczna droga do szkoły

We wrześniu na świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia związane z bezpieczeństwem dzieci w drodze do i ze szkoły.

Podczas zajęć  poruszane były między innymi zagadnienia:

 1. Jak należy poruszać się po jezdni oraz w jakich miejscach prawidłowo ją przekraczać.
 2. Jak rozpoznawać znaki drogowe i jak się do nich stosować.
 3. Jaka rolę odgrywają elementy odblaskowe podczas drogi do szkoły na ubraniach

i plecakach.

 • Dzieci zaznajomiły się z numerami telefonów alarmowych, a także jak i kiedy można z nich skorzystać.

W czasie zajęć plastycznych uczniowie wykonywali znaki drogowe , sygnalizację świetlną oraz zespołową pracę pt. ,,Bezpieczne przejście przez ulicę”.

koordynator ds. bezpieczeństwa

Magdalena Pstrusińska

 

 

 

UWAGA

ZACZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY 2022/2023

 

Świetlica szkolna żegna szkołę …

Zakończyliśmy kolejny rok pracy w naszej świetlicy. Musimy przyznać, że również w tym roku, nasi uczniowie nie zawiedli i brali aktywny udział w życiu świetlicy. Mamy nadzieję, że miłe wspomnienia z przeżytych chwil zabierzemy na wakacje, a w przyszłym roku z nową energią podejmiemy kolejne wyzwania. Życzymy wesołych i bezpiecznych wakacji !

Do zobaczenia!

Magdalena Pstrusińska,  Anna Filipecka – Legut

 

 

 

Świetlica świętuje Dzień Dziecka …

Dzień Dziecka to dzień świętowania wszystkich dzieci. Specjalnie dla nich, 1 czerwca, biblioteka miejska zorganizowała wiele atrakcji. Były gry, zabawy i konkursy. Wszystkie dzieci z ogromnym entuzjazmem uczestniczyły w zawodach.  Życzymy wszystkim dzieciom, aby ich dzieciństwo było jak najlepsze i trwało jak najdłużej.

                                                                              Magdalena Pstrusińska, Anna Filipecka-Legut

 

 

Światowy Dzień Pszczoły w świetlicy

20 maja obchodziliśmy w świetlicy szkolnej kolejne święto z kalendarza świat nietypowych – „Światowy Dzień Pszczół”. Pszczoły, choć ich rozmiary są niewielkie, należą do najbardziej pożytecznych stworzeń na ziemi. Uczniowie wzięli udział w zajęciach tematycznych – obejrzeli film edukacyjny o życiu pszczół oraz wysłuchali opowiadania na ich temat i wykonali ciekawe prace plastyczne.

 

Magdalena Pstrusińska, Anna Filipecka – Legut

 

:-)

Na świetlicy … zdrowo i pysznie

W ostatnim tygodniu na zajęciach świetlicowych zajmowaliśmy się tematem zdrowej żywności. Rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu i znaczeniu spożywania warzyw i owoców dla naszego samopoczucia. Układaliśmy przykładowe menu pod hasłem „Zdrowa żywność – zdrowe ciało”. Dobrą okazją do rozmowy na temat naszego odżywiania był podział zakupów na te zdrowe i na te mniej. Następnie dzieci miały okazję spróbować produkty ze „zdrowej listy” – awokado, rukoli czy rabarbaru (niektórzy pierwszy raz w życiu :-) ).

Zapraszamy do galerii.

Anna Filipecka-Legut i Magdalena Pstrusińska

:-)

Majowe Święta w naszej świetlicy

Maj jest miesiącem szczególnym dla naszej Ojczyzny. W jego trzech pierwszych dniach obchodzone są święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisane zostały w historii naszego państwa. Tematyka tych świąt jest okazją do pogadanek i rozmów w ramach zajęć edukacyjnych z wychowankami naszej świetlicy. W tym czasie uczniowie aktywnie uczestniczą w zajęciach plastyczno-technicznych związanych ze świętami majowymi.

Magdalena Pstrusińska, Anna Filipecka – Legut

 

:-)

Teatr lalek „Bajka” – „Magiczne słowo”

Do naszej szkoły zawitał teatrzyk objazdowy „Bajka” z Nowego Sącza , który zaprezentował przedstawienie pt. „Magiczne słowo”. Spektakl miał uzmysłowić dzieciom, jak ważne w życiu jest używanie magicznych słów (Proszę, Przepraszam, Dziękuję, Dzień dobry, Do widzenia) oraz szacunek do drugiego człowieka.

Wszystkie dzieci z ogromnym zaciekawieniem poznawały losy znudzonej i kapryśnej Lenki, która nie słuchała swojej mamy. Bajka dostarczyła wielu wzruszeń i emocji. Dziękujemy Świetlicy Środowiskowej za zaproszenie na przedstawienie.

Magdalena Pstrusińska, Anna Filipecka – Legut

 

:-)

Wiosna w Świetlicy Szkolnej

 

Do świetlicy szkolnej wiosna zawitała na dobre! Świadczy o tym panująca tu atmosfera oraz wielobarwny wystrój sal. W pogodnych, wiosennych dekoracjach odnajdujemy kolorystykę oraz urok tej niezwykłej pory roku. Uczniowie bardzo chętnie wykonują prace plastyczne, które można podziwiać w galerii poniżej.

Magdalena Pstrusińska, Anna Filipecka- Legut

 

Dzień Kota w świetlicy szkolnej …

Obchody Dnia Kota w naszym kraju przypadają na 17 lutego. Zorganizowanie zajęcia z okazji Dnia Kota w świetlicy, miały głównie na celu uwrażliwienie dzieci na problem głodujących i bezdomnych kotów, rozwijanie wrażliwości, szacunku do zwierząt oraz rozwijanie ich aktywności twórczej. Każdy uczestnik wykonał również swojego kotka z papieru.

Magdalena Pstrusińska, Anna Filipecka- Legut

:-)

BAL KARNAWAŁOWY

W świetlicy szkolnej odbył się karnawałowy bal przebierańców. W zabawie brały udział dzieci uczęszczające do naszej świetlicy. Konkursy i zabawy ruchowe cieszyły się dużym powodzeniem. Dekoracja sali, różnorodność propozycji tańców, zabaw i utworów muzycznych sprawiła, że udało nam się stworzyć wspaniałą karnawałową atmosferę. Wszyscy świetnie się bawili w rytmie znanych przebojów.

:-)

WALENTYNKI W ŚWIETLICY

Wszystkim nam dobrze jest znana data 14 lutego, czyli walentynki. To szczególny dzień dla wszystkich, którzy darzą inną osobę szczególnym uczuciem. To święto miłości i przyjaźni, którego patronem jest św. Walenty. W naszej świetlicy przez cały tydzień można było poczuć walentynkową atmosferę. W tych dniach poznaliśmy historię walentynek, oraz zwyczaje walentynkowe w różnych krajach świata, rozwiązywaliśmy zagadki, rebusy oraz wykonaliśmy prace plastyczne. Nasi uczniowie mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w przygotowanej specjalnie na ten dzień Fotobudce.

Magdalena Pstrusińksa, Anna Filipecka- Legut

 

Grudzień w świetlicy …

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png

Grudzień w świetlicy obfitował w ciekawe zajęcia. Skorzystaliśmy z pięknej, zimowej aury i spędzaliśmy aktywnie czas na świeżym powietrzu. Była to dobra okazja, aby przypomnieć sobie zasady bezpiecznych zachowań na dworze w czasie zimy. Bardzo aktywnie przygotowywaliśmy się również do świąt Bożego Narodzenia przygotowując różne ozdoby, stroiki, choinki, życzenia
i drobne upominki.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-1.png

 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-2.png

Anna Filipecka-Legut, Magdalena Pstrusińska

:-)

Mikołajki w świetlicy

6 XII- Mikołajki – to radosny dzień dla wszystkich. Tego dnia w świetlicy dzieci poznały legendą o św. Mikołaju , wysłuchały opowiadania pt.: „Pracowity dzień św. Mikołaja”, a także wykonały przepiękne prace plastyczne. Nie zabrakło „mikołajkowych” piosenek i zdjęć z atrybutem Świętego Mikołaja.

AFL i MP

:-)

Andrzejki w świetlicy

29 listopada 2021r. obchodziliśmy uroczyście w świetlicy szkolnej „Andrzejki”. W naszej świetlicy dzieciaki wyruszyły w świat magii i czarów. Poniedziałkowe popołudnie wypełnione zostało licznymi konkursami oraz zawodami. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z tradycjami andrzejkowymi, następnie przyszedł czas na zabawę taneczną.

AFL i MP

:-)

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

„Miś na smutki i radości, miś gdy coś Cię bardzo złości, miś gdy czasem jest Ci źle, miś gdy gorzej czujesz się…”

Takie oto słowa usłyszały dzieci w czasie obchodów Dnia Pluszowego Misia w świetlicy szkolnej. Z okazji tego święta została przybliżona historia powstania pluszowego misia, podczas której zostały zaprezentowane znane misie z bajek. Następnie wychowankowie świetlicy wykonali prace plastyczne „Mój Miś”.

AFL i MP

 

:-)

 

W listopadzie obchodziliśmy Dzień Tolerancji. W związku z tym w trakcie zajęć świetlicowych rozmawialiśmy o poszanowaniu drugiego człowieka. Zastanawialiśmy się, czym jest rasizm i jakie są jego przejawy. Obejrzeliśmy również filmy o tolerancji „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji”, „Jesteśmy różni, jesteśmy równi”.

W ramach Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień dzieci odegrały krótkie scenki dramowe. Wcieliły się w mieszkańców wylosowanych krajów i przedstawiały się w obcym języku. Wszystkim najbardziej do gustu przypadła japońska forma powitania, co widać na zdjęciach :-)

Bardzo ważne były też zajęcia dotyczące Praw Dziecka. Rozmowa kierowana, prezentacja multimedialna oraz krótkie filmy pomogły wychowankom świetlicy uświadomić sobie, ile i jakie dokładnie mają prawa.

Anna Filipecka-Legut i Magdalena Pstrusińska

 

 

:-)

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w świetlicy

Wychowankowie świetlicy aktywnie włączyli się w świętowanie rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Odśpiewaliśmy hymn narodowy, rozmawialiśmy o patriotyzmie. Staraliśmy się znaleźć odpowiedź, czym dla nas jest Polska i co to znaczy być patriotą w dzisiejszych czasach. Odpowiedzi dzieci były bardzo różnorodne i ciekawe. Wykonaliśmy również prace plastyczne.

 

 

Złota jesień w świetlicy

Październik był miesiącem, w którym w pełni mogliśmy podziwiać jesienną porę roku – w lesie, w parku, w sadzie, w ogrodzie, nawet na miejskiej ulicy, a także wokół naszej szkoły.

To sprawiło, że nasze świetlicowe zajęcia w dużej mierze wypełnione zostały tematyką jesienną. Nie brakowało jesiennych zabaw, łamigłówek oraz prac plastycznych.

MP i AFL

 

:-)

Jesień w świetlicy

 

Ta piękna pora roku zawitała również na naszych zajęciach. Przywitaliśmy ją spacerem połączonym ze zbieraniem darów jesieni, a następnie pracami manualnymi i plastycznymi z nazbieranych kasztanów, żołędzi, liści. Efekty naszych starań można obejrzeć poniżej. Zapraszamy do galerii.

 

:-)

Kochamy nasze zwierzaki

 

Dnia 4 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zwierząt, cały tydzień zajęć świetlicowych poświeciliśmy zgłębianiu tematyki ochrony zwierząt. Zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, aby zwierzętom żyło się lepiej. Dużo czasu poświęciliśmy również kwestiom zwierząt w cyrku, dzieleniu zwierząt na lepsze i gorsze i naszym obowiązkom, jako właściciele zwierząt.

 

 

AFL i MP

 

AFL i MP

:-)

Świetlicowo … na sportowo

 

W zdrowym ciele zdrowy duch – ta zasada przyświeca nam również na zajęciach świetlicowych. Zabawy bieżne, ruchowe, pokonywanie toru przeszkód, zdrowa rywalizacja, gry zespołowe towarzyszą nam często na zajęciach, a kiedy tylko pozwala nam na to pogoda, korzystamy z wyjść do parku i na plac zabaw, by w pełni korzystać z ruchu na świeżym powietrzu.

 

 

 

:-)

Świetlica szkolna …. i Wielkie Sprzątanie Świata

W piątek 24 września 2021 r. z okazji globalnej akcji WIELKIEGO SPRZĄTANIA ŚWIATA wychowankowie naszej świetlicy szkolnej wykonali prace plastyczne pt. „Przyszłość planety w naszych rękach”. W ten sposób świetlica szkolna włączyła się w jakże ważne promowanie ekologii i zwiększenie świadomości wśród najmłodszych dzieci.

 

 

.
ROZPOCZYNAMY ROK SZKOLNY 2021/2022

 

Świetlica żegna szkołę …

 Dzieci ze świetlicy żegnają  rok szkolny i witają upragnione wakacje. W pamięci pozostaną miłe wspomnienia utrwalone na zdjęciach. Do letniego wypoczynku uczniowie przygotowali się wzorowo. Znają zasady bezpieczeństwa, przepisy ruchu drogowego i umieją udzielić pierwszej pomocy.

Życzymy wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom zdrowych, bezpiecznych i udanych wakacji!

 

 

Świetlica świętuje Dzień Dziecka …

Dzień Dziecka to dzień świętowania wszystkich dzieci. Specjalnie dla nich, 1 czerwca, biblioteka miejska zorganizowała wiele atrakcji. Były gry, zabawy i konkursy. Wszystkie dzieci z ogromnym entuzjazmem uczestniczyły w zawodach. Najwięcej radości sprawiły ciekawe zajęcia plastyczne i porcja przepysznych lodów z nowo otwartej kawiarni. Życzymy wszystkim dzieciom, aby ich dzieciństwo było jak najlepsze i trwało jak najdłużej.

.

.

Dzień Mamy …

Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. Obchodziliśmy go również w świetlicy szkolnej. Uczniowie w rozmowach z nauczycielami wyrazili swoją miłość i wdzięczność dla ukochanych mam za ich dobroć, cierpliwość i za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniale wybacza. To niezwykłe święto było znakomitą okazją, aby pochwalić się swym talentem plastycznym. Pojawiło się mnóstwo upominków dla mam: kwiatów, laurek, bukietów, serc i życzeń, które dzieci wręczyły swoim mamusiom.

 

Wiosna w pełni …

Wiosna w pełni i świetlica szkolna tętni życiem. Wokół zrobiło się kwieciście i pojawiły się żabki, biedronki i motyle. To najpiękniejsza pora roku!

 

 

Przyszła wiosna …

Świetlica szkolna przywitała już wiosnę. Dzieci wykonały piękne dekoracje, którymi zostały ozdobione sale świetlicowe. Wokół zrobiło się wesoło i kolorowo! Uczniowie pamiętali również  o Dniu Kobiet i przygotowali dla swoich bliskich piękne kolorowe bukiety.

 

Dokarmiamy ptaki …

Świetlica jest miejscem, w którym dzieci poprzez zabawę oraz zajęcia organizowane przez wychowawcę świetlicy mogą miło spędzić wolny czas, poznawać swoje możliwości oraz rozwijać uzdolnienia. Na szkolnym podwórku mają do dyspozycji karmnik, który uzupełniają ptasimi smakołykami. Dokarmiając ptaki, dzieci uwrażliwiają się na przyrodę, a także zyskują poczucie, że robią coś dobrego. Na gazetce świetlicowej pojawiły się nowe, piękne prace plastyczne.

 

.

W krainie lodu i śniegu …

Podróż po krainach wiecznej zimy.

Przez cały tydzień dzieci ze świetlicy szkolnej ,,podróżowały” po krainie wiecznego lodu i śniegu.

Uczniowie dowiedzieli się, co to jest:

 • biegun północny, południowy,
 • Arktyka,
 • Grenlandia,
 • Antarktyda,
 • zorza polarna.

Poznali warunki życia Eskimosów i dowiedzieli się, jakie zwierzęta i rośliny żyją na tych obszarach. Omawiana tematyka zbiegła się z obchodzonym corocznie 27 lutego Dniem Niedźwiedzia Polarnego.

.

W tym dniu zastanawiamy się, co zrobić, aby zatrzymać ocieplanie klimatu i  niszczenie  środowiska, które dla białego misia oznacza zagładę.

Plastycznym efektem zajęć były piękne ,,polarne krajobrazy” i ,,wesołe pingwinki”.

.

Świetlicowa spartakiada

26 lutego na sali gimnastycznej odbyła się świetlicowa spartakiada. Zawody poprzedziły zabawy z chustą animacyjną.

Po wesołej rozgrzewce dzieci  rywalizowały w wybranych konkurencjach:

 • przeciąganie liny,
 • przejście po kamieniach,
 • skoki przez przeszkody,
 • rzuty do kosza,
 • czołganie w tunelu,
 • drybling w kółeczkach,
 • bieg slalomem.

Uczniowie z ogromnym entuzjazmem  wykonywali zadania, które dostarczały sporej dawki emocji. Po godzinie intensywnej rywalizacji zakończyliśmy dziecięce zmagania. Nie było przegranych.

Zwycięzcami zostali wszyscy mali sportowcy, ponieważ  zaliczyli każdą konkurencję!

.

Dzień Kota ….

Światowy Dzień Kota obchodzony jest w Polsce 17 lutego każdego roku i o tym święcie pamiętały dzieci ze świetlicy szkolnej.

 

 

„Dzień Kota” to nie tylko oddanie „hołdu” naszym ulubieńcom, ukazanie ich roli w życiu człowieka, ale także uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych, głodujących zwierząt. Uczniowie bardzo chętnie opowiadali o zwyczajach swoich kotów i o opiece nad nimi. Obejrzeli również ciekawe prezentacje pt. „Rasy kotów” oraz „Koty domowe”. Na zakończenie dnia wykonały piękne ,,kocie” prace plastyczne.

.

 

 

.

W bibliotece miejskiej

Na początku roku szkolnego świetlica szkolna wznowiła współpracę z  biblioteką miejską.
Dzieci gościły w nowym, pięknym, przestronnym budynku. Zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z nowoczesną metodą wypożyczania książek i nowościami czytelniczymi. Z chęcią uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Na koniec wizyty dzieci otrzymały upominki: książkowe zakładki oraz przyjęły zaproszenie na kolejne biblioteczne zajęcia.

Ruch to zdrowie

    Na zajęciach świetlicowych dbamy o kondycję fizyczną. Dzieci są świadome są tego, że ćwiczenia ruchowe są bardzo ważne.  Poprawiają samopoczucie, prawidłową postawę i wpływają korzystnie na zdrowie. W każdym tygodniu odbywają się zajęcia fitness  połączone z ruchem przy muzyce.

Rozwijamy zdolności plastyczne

Bardzo często w naszej świetlicy organizowane są zajęcia plastyczne, w których dzieci  chętnie uczestniczą. Wykorzystujemy każdą okazję, aby rozwijać ich manualne zdolności. Cieszymy się, że uczniowie tworzą coraz to bardziej kreatywne i piękniejsze prace.

Świetlicowe seanse filmowe …

We współczesnej szkole film i inne media to ważne narzędzie edukacyjne. Umiejętnie wykorzystywane, rozwija u najmłodszych odpowiednie postawy społeczne.Film jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy z uczniami o postępowaniu i trudnych wyborach.

Raz w tygodniu dzieci ze szkolnej świetlicy mają okazję obejrzeć ciekawy i wartościowy film.

 

Gry i zabawy zręcznościowe

Gry zręcznościowe  znakomicie rozwijają spostrzegawczość i koordynację ruchową, uczą dzieci zdrowego współzawodnictwa. W naszej świetlicy uczniowie sami tworzą ciekawe gry według własnego pomysłu!

.

Szkolne programy i projekty ….

 

5 listopada obchodziliśmy na szkolnej świetlicy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Uczniowie świetnie radziły sobie z różnymi zadaniami i wykonały wspólnie piękny kolorowy plakat.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

 

Program „Nie pal przy mnie, proszę” skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Kształtuje u najmłodszych postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i uświadamia, że nie tylko czynne, ale i bierne palenie jest szkodliwe dla zdrowia.

Nowy Program dla szkół promuje wśród dzieci zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. To również okazja do podejmowania na zajęciach świetlicowych tematów i zadań dotyczących właściwego odżywiania się i zdrowego trybu życia.

 

Walentynki ….

Walentynki w świetlicy szkolnej były dniem serdecznych pozdrowień, wyrażania przyjaźni  i sympatii nie tylko uczniom ale i nauczycielom. Dzieci zorganizowały pocztę walentynkową i z chęcią zaangażowały się w wykonanie walentynkowych niespodzianek.

Świetlicowa maskarada

Zgodnie z tradycją: ”W karnawale, w karnawale…wielkie bale”, w naszej świetlicy odbył się wyczekiwany bal przebierańców. Dzieci prezentowały  piękne stroje, arytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W radosnym nastroju pożegnaliśmy karnawał!