Warsztaty ekologiczne

       W ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii w dniu 25 września 2024 r. nasza szkoła wzięła udział w warsztatach ekologicznych z wykorzystaniem EKO boxów.

Celem realizowanego programu było podniesienie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy o sposobach ochrony środowiska, kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.

   Dla uczniów zorganizowano warsztaty, podczas których uczestnicy kreatywnie się bawili oraz zdobywali wiedzę z zakresu ekologii. Uczniowie przygotowywali:

  • bomby nasienne, dzięki którym można wpłynąć na bioróżnorodność
    w naszej okolicy,
  • pachnące sole do kąpieli, kosmetyk, który można wykonać w domu,
  • bawełniane torby na zakupy, które pomogą produkować mniej odpadów,
  • eko biżuterię z odpadów tekstylnych, np. bransoletki, smycze, zabawki dla swoich zwierząt,
  • eko herbaty, własnoręcznie skomponowane ziołowe napary
    i herbaty – okazja odkrycia bogactwa ekosystemów,
  • eko medaliony, rodzaj medalu, odznaki, tworzonego
    z ekologicznych materiałów,
  • eko breloki z resztek odpadów tekstylnych,
  • eko-magnesy, ozdoby z materiałów naturalnych.

   Podczas wydarzenia ekologicznego wylosowani uczniowie brali udział
w konkursie wiedzy „Ekologiczne Koło Fortuny”, który systematyzował zdobytą podczas warsztatów wiedzę. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na pytania otrzymywały grę ekologiczną, a wszyscy uczestnicy konkursu pamiątkowy, drewniany breloczek.

    Dzień był pełen emocji, dostarczył uczestnikom dużo radości, zachęcił do kreatywnej pracy, zmusił do zrobienia rzeczy, które zazwyczaj kupujemy w sklepie. Każde dziecko mogło zabrać do domu swoje prace, co jeszcze bardziej zachęcało do efektywnej pracy.

Przeprowadzone warsztaty przysłużyły się zwiększeniu świadomości ekologicznej młodych ludzi. pokazały, w jaki sposób człowiek może codziennie dbać o środowisko, np.  oszczędzając energię, segregując odpady, korzystając z ekologicznych źródeł transportu, nadając nowe życie rzeczom.

Wydarzenie ekologiczne powstało w ramach projektu dofinansowanego przez WFOŚiGW w Krakowie ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii