Świetlica szkolna

Świetlica I sem

Przyszła wiosna …

Świetlica szkolna przywitała już wiosnę. Dzieci wykonały piękne dekoracje, którymi zostały ozdobione sale świetlicowe. Wokół zrobiło się wesoło i kolorowo! Uczniowie pamiętali również  o Dniu Kobiet i przygotowali dla swoich bliskich piękne kolorowe bukiety.

Dokarmiamy ptaki …

Świetlica jest miejscem, w którym dzieci poprzez zabawę oraz zajęcia organizowane przez wychowawcę świetlicy mogą miło spędzić wolny czas, poznawać swoje możliwości oraz rozwijać uzdolnienia. Na szkolnym podwórku mają do dyspozycji karmnik, który uzupełniają ptasimi smakołykami. Dokarmiając ptaki, dzieci uwrażliwiają się na przyrodę, a także zyskują poczucie, że robią coś dobrego. Na gazetce świetlicowej pojawiły się nowe, piękne prace plastyczne.

.

W krainie lodu i śniegu …

Podróż po krainach wiecznej zimy.

Przez cały tydzień dzieci ze świetlicy szkolnej ,,podróżowały” po krainie wiecznego lodu i śniegu.

Uczniowie dowiedzieli się, co to jest:

 • biegun północny, południowy,
 • Arktyka,
 • Grenlandia,
 • Antarktyda,
 • zorza polarna.

Poznali warunki życia Eskimosów i dowiedzieli się, jakie zwierzęta i rośliny żyją na tych obszarach. Omawiana tematyka zbiegła się z obchodzonym corocznie 27 lutego Dniem Niedźwiedzia Polarnego.

.

W tym dniu zastanawiamy się, co zrobić, aby zatrzymać ocieplanie klimatu i  niszczenie  środowiska, które dla białego misia oznacza zagładę.

Plastycznym efektem zajęć były piękne ,,polarne krajobrazy” i ,,wesołe pingwinki”.

.

Świetlicowa spartakiada

26 lutego na sali gimnastycznej odbyła się świetlicowa spartakiada. Zawody poprzedziły zabawy z chustą animacyjną.

Po wesołej rozgrzewce dzieci  rywalizowały w wybranych konkurencjach:

 • przeciąganie liny,
 • przejście po kamieniach,
 • skoki przez przeszkody,
 • rzuty do kosza,
 • czołganie w tunelu,
 • drybling w kółeczkach,
 • bieg slalomem.

Uczniowie z ogromnym entuzjazmem  wykonywali zadania, które dostarczały sporej dawki emocji. Po godzinie intensywnej rywalizacji zakończyliśmy dziecięce zmagania. Nie było przegranych.

Zwycięzcami zostali wszyscy mali sportowcy, ponieważ  zaliczyli każdą konkurencję!

.

Dzień Kota ….

Światowy Dzień Kota obchodzony jest w Polsce 17 lutego każdego roku i o tym święcie pamiętały dzieci ze świetlicy szkolnej.

„Dzień Kota” to nie tylko oddanie „hołdu” naszym ulubieńcom, ukazanie ich roli w życiu człowieka, ale także uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych, głodujących zwierząt. Uczniowie bardzo chętnie opowiadali o zwyczajach swoich kotów i o opiece nad nimi. Obejrzeli również ciekawe prezentacje pt. „Rasy kotów” oraz „Koty domowe”. Na zakończenie dnia wykonały piękne ,,kocie” prace plastyczne.

.

.

W bibliotece miejskiej

Na początku roku szkolnego świetlica szkolna wznowiła współpracę z  biblioteką miejską.
Dzieci gościły w nowym, pięknym, przestronnym budynku. Zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z nowoczesną metodą wypożyczania książek i nowościami czytelniczymi. Z chęcią uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Na koniec wizyty dzieci otrzymały upominki: książkowe zakładki oraz przyjęły zaproszenie na kolejne biblioteczne zajęcia.

Ruch to zdrowie

    Na zajęciach świetlicowych dbamy o kondycję fizyczną. Dzieci są świadome są tego, że ćwiczenia ruchowe są bardzo ważne.  Poprawiają samopoczucie, prawidłową postawę i wpływają korzystnie na zdrowie. W każdym tygodniu odbywają się zajęcia fitness  połączone z ruchem przy muzyce.

Rozwijamy zdolności plastyczne

Bardzo często w naszej świetlicy organizowane są zajęcia plastyczne, w których dzieci  chętnie uczestniczą. Wykorzystujemy każdą okazję, aby rozwijać ich manualne zdolności. Cieszymy się, że uczniowie tworzą coraz to bardziej kreatywne i piękniejsze prace.

Świetlicowe seanse filmowe …

We współczesnej szkole film i inne media to ważne narzędzie edukacyjne. Umiejętnie wykorzystywane, rozwija u najmłodszych odpowiednie postawy społeczne.Film jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy z uczniami o postępowaniu i trudnych wyborach.

Raz w tygodniu dzieci ze szkolnej świetlicy mają okazję obejrzeć ciekawy i wartościowy film.

Gry i zabawy zręcznościowe

Gry zręcznościowe  znakomicie rozwijają spostrzegawczość i koordynację ruchową, uczą dzieci zdrowego współzawodnictwa. W naszej świetlicy uczniowie sami tworzą ciekawe gry według własnego pomysłu!

.

Szkolne programy i projekty ….

5 listopada obchodziliśmy na szkolnej świetlicy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Uczniowie świetnie radziły sobie z różnymi zadaniami i wykonały wspólnie piękny kolorowy plakat.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Program „Nie pal przy mnie, proszę” skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Kształtuje u najmłodszych postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i uświadamia, że nie tylko czynne, ale i bierne palenie jest szkodliwe dla zdrowia.

Nowy Program dla szkół promuje wśród dzieci zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. To również okazja do podejmowania na zajęciach świetlicowych tematów i zadań dotyczących właściwego odżywiania się i zdrowego trybu życia.

Walentynki ….

Walentynki w świetlicy szkolnej były dniem serdecznych pozdrowień, wyrażania przyjaźni  i sympatii nie tylko uczniom ale i nauczycielom. Dzieci zorganizowały pocztę walentynkową i z chęcią zaangażowały się w wykonanie walentynkowych niespodzianek.

Świetlicowa maskarada

Zgodnie z tradycją: ”W karnawale, w karnawale…wielkie bale”, w naszej świetlicy odbył się wyczekiwany bal przebierańców. Dzieci prezentowały  piękne stroje, arytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W radosnym nastroju pożegnaliśmy karnawał!