Laboratorium przyszłości

grudzień 2022

W ŚWIECIE KRYPTONA

26.01.2023

Uczniowie klasy 2a rozwijają swoją kreatywność z Kryptonem :-)

19.01.2023

Klocki sprawiają, że nauka jest ciekawsza i sprawia dużo radości uczniom klasy 2b.

13.01.2023

Abilix pomaga rozwijać wyobraźnie w klasie 3a

05.01.2023

Klasa 3b coraz lepiej poznaje Kryptona …

19.12.2022

Uczniowie klas pierwszych świetnie radzą sobie w działaniach z klockami Abliix krypton 2.

.

&

16.12.2022

Drugoklasiści rozwijali swoją wyobraźnię poprzez wyprawę w świat klocków Albilix Krypton.

.

&

9.12.2022

Klocki Abilix Krypton rozwijają w uczniach pasję do nauki oraz kształtują niezbędne w obecnym świecie kompetencje przyszłości: kreatywność, logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów oraz pracę w grupie. Sprawiają, że nauka jest ciekawsza, przyjemniejsza, angażująca, a co za tym idzie bardziej efektywna. O czym przekonali się uczniowie klas trzecich.

.

Listopad 2022

Lekcja biologii z użyciem okularów VR

24 listopada 2022 r na zajęciach biologii w klasie 8b wykorzystano okulary VR. Realizowany temat – Mechanizmy ewolucji, został poszerzony o projekcję wymarłych gatunków dinozaurów. „Straszne jaszczury” oglądane w trójwymiarze pozwoliły uczniom dostrzec szczegóły budowy, które na zwykłych ilustracjach są nieuchwytne. Zwrócono też uwagę na podobieństwa budowy różnych zwierząt. Zdjęcia  w przestrzeni 3D budzą większe zainteresowanie odborców. Dzięki tej nowoczesnej technologii lepiej zachęcamy uczniów do poznawania i poszerzania wiedzy przyrodniczej.

Urszula Kowalska

Październik 2022

W kolejnym miesiącu dalej podróżujemy za pomocą okularów VR. Tym razem uczniowie mieli okazje odbyć podróż w kosmos. Zobaczyli jak wygląda Ziemia z kosmosu.

Następnie uczniowie klasy 8 a i 8 b odbyli wirtualną podróż do wnętrza wulkanu. Przy pomocy okularów oraz sprzętu uzyskanego w programie @Laboratoria Przyszłości zobaczyliśmy skutki trzęsień ziemi, tajfunów. Dzięki nowoczesnym technologiom byliśmy na ulicach wielu miast Azji (Dubaju, Hongkong, Singapuru, Tokio,  Dżakarty, Kuala Lumpur), mogliśmy się wczuć w ich klimat i egzotykę. To były ciekawe doświadczenia, które wzbogaciły lekcje geografii.

Na lekcjach techniki uczniowie klas szóstych projektowali przedmioty w programie FlashPrint, które zostały wydrukowane w drukarce 3D.

Klasy piąte na religii przeniosły się w miejsca związane z powstaniem Ewangelii.

Wrzesień 2022

@Laboratoria Przyszłości to program, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Od września w naszej szkole na poszczególnych zajęciach lekcyjnych uczniowie korzystają z okularów VR.

W pierwszym tygodniu 6 i 7 września na informatyce uczniowie klas ósmych zapoznawali się z arkuszem kalkulacyjnym.

13 i 14 .09.22r na biologii nasi uczniowie klasy szóstej poznawali zwierzęta Afryki, a w klasie ósmej zajęcia dotyczyły anatomii człowieka. Przedstawione było oko, układ pokarmowy, szkielet.

W następnym tygodniu 20.09.22r  ósmoklasiści na chemii zagłębili się w cząsteczce wody.

Na plastyce 21.09.22r klasy piąte spacerowały po starożytnym Rzymie.

22 i 23.09.22r klasy 4 oraz 5b  wzięły udział w wyjątkowej lekcji informatyki, a to za sprawą okularów ClassVR, które przeniosły uczniów w świat wakacyjnych podróży. Podczas lekcji uczniowie mogli wybrać się w wirtualną podróż do Berlina, Londynu, czy na odległą Sahare. Nie udałoby się tego przeżyć, bez narzędzi w jakie wyposażona jest pracownia informatyczna a to za sprawą programu ,,Laboratoria przyszłości.”

27.09.22 r na zajęciach z religii klasy piąte odwiedziły miejsca kultu.

Na lekcjach 29.09.22r techniki w klasie szóstej podziwialiśmy piękne nowoczesne budowle.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały środki finansowe, dzięki którym uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie było przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Nasza szkoła otrzymała środki w wysokości 103 500 zł, w ramach których zakupiono:

Drukarka Flashforge Adventurer 3D

Filament Flashforge PLA – kolor losowy

Zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami UNO Starter Kit

Lutownica

Statyw do aparatu i kamery

Mikroport Saramonic Blink 500 B1

Zestaw oświetleniowy: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką

Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini

Gimbal reczny FeiyuTech Vlog Pocket 2

Aparat fotograficzny Sony RX100 III

Kostka ClassVR rzeczywistość mieszana

ClassVR – wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw ClassVR Premium

ClassVR – licencja – 5-letni dostęp do portalu wirtualnych lekcji

Robot Abilix Krypton 2

Mata edukacujna Abilix

Zakupiony sprzęt zostanie wykorzystany na lekcjach. Obejmie następujące przedmioty:

Biologia

Geografia

Jęz. polski

Matematyka

Przyroda

Chemia

Fizyka

Religia

Wiedza o społeczeństwie

Informatyka

Historia

Wychowanie fizyczne

Plastyka

Muzyka

Jęz. angielski

Jęz. niemiecki

Technika