WYCIECZKA 4B DO WIELICZKI

30 maja klasa 4B pojechała na wycieczkę do Wieliczki. Zwiedzaliśmy tam znaną na całym świecie zabytkową kopalnię soli. Unikatowy zabytek liczy sobie ponad 750 lat i wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po obiekcie oprowadzała nas pani przewodniczka, która opowiadała ciekawe historie i tajemnice kopalni. Poznaliśmy również legendę o św. Kindze – patronce kopalni, która „sprowadziła” drogocenną sól na polskie ziemie.

Podziwialiśmy solankowe jeziora, solne rzeźby, przepiękne podziemne komory oraz wykute w soli kaplice, w tym tę najsłynniejszą – Kaplicę św. Kingi. Jest to największa w Europie podziemna świątynia, do dziś pełniąca funkcje sakralne. Szczególne wrażenie wywarł na nas spektakl świetlny nad brzegami jeziora przy akompaniamencie muzyki Fryderyka Chopina.

Na trasie zobaczyć można było również dawne narzędzia i maszyny górnicze. Dowiedzieliśmy się  także jak w przeszłości wydobywano i transportowano sól. A wszystko to na głębokości 135 metrów pod ziemią.

Po pewnym czasie pojawił się w kopalni Skarbnik, czyli duch kopalni soli, który zorganizował nam różne ciekawe konkursy. Braliśmy w nich udział z ogromnym zaangażowaniem i radością. W nagrodę otrzymaliśmy słodkie upominki.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją historii oraz świetną zabawą.

Ewelina Szumniak i Joanna Baran