Warsztaty kaligrafii oraz czerpania papieru

W dniu 22 września klasy szóste wzięły udział w warsztatach edukacyjnych organizowanych przez MBP w Chełmku. Na zajęciach uczniowie tworzyli papier starą metodą czerpania papieru. Prowadzący zajęcia, Pan Flawiusz Pietrzyk uczył także dzieci techniki pisania pięknych liter przy użycia gęsich piór.


Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wykonania ozdobnego papieru, który ma wyjątkową strukturę i szlachetny wygląd. Zastosowanie różnych faktur i dodatków powoduje, że każda kartka jest niepowtarzalna, z unikatową kompozycją ziół, płatków kwiatów, czy listków. Charakterystyczną cechą wykonanych papierów są postrzępione brzegi co można osiągnąć wyłącznie przy ręcznym czerpaniu papieru. Papier wytworzony przez uczniów został przygotowany według starych receptur pochodzących z XVIII w. i przy wykorzystaniu zabytkowych urządzeń takich jak: sita, prasy, suszarki i inne.

Czerpanie papieru, to przede wszystkim świetna zabawa, ale także możliwość uzyskania niepowtarzalnych arkuszy papieru, które możemy wykorzystać m.in. w tworzeniu kartek okolicznościowych. Nie jest to czynność trudna, ani kosztowna o czym przekonali się uczniowie.

Mariola Krzeczkowska