Spotkanie integracyjne z Fundacją im Brata Alberta

19 kwietnia w SZS-P nr 2 w Chełmku odbyło się spotkanie integracyjne dla Fundacji im Brata Alberta. Imprezy organizowane od ponad 20 lat to bardzo wyczekiwane spotkania, zarówno przez wychowanków Fundacji jak i młodzież szkolną.  Młodzież przygotowała program artystyczny oparty na prezentacjach muzycznych przedstawiając taneczne i wokalne umiejętności, nie brakło też gry na instrumentach muzycznych typu keyboard, skrzypce czy gitara. Zwieńczeniem występów był pokaz mody z różnych stron świata.

Uczniowie zaprezentowali się na wybiegu w strojach pochodzących między innymi z Japonii, Ameryki, Hiszpanii czy Włoch. Podczas prezentacji nie zabrakło też „modelek” z Polski w pięknych kwiecistych strojach w barwach narodowych. Cały występ został przygotowany przez koło teatralne z opiekunem, M. Krzeczkowską, języka niemieckiego z E. Pilch  i języka angielskiego wraz z R. Księżarczyk przy współpracy z A. Zabawą. Koła te działają w ramach Grant 3. Goście raczyli się również słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów z klas 4-8. Za ten słodki i pyszny poczęstunek należą się szczególne słowa podziękowania do rodziców.

Na podsumowanie kilka słów refleksji na temat długiej i owocnej współpracy szkoły z Fundacją. To wspólne przebywanie dzieci zdrowych i niepełnosprawnych uczy dostrzegania potrzeb innych, akceptacji  i tolerancji oraz opiekuńczości i odpowiedzialności za słabszych i chorych. To świetny sposób by uwolnić się od przesądów wobec osób niepełnosprawnych i dać sobie szansę na udzielenie im wsparcia. Uczniowie przekonują się, że „inny” nie znaczy gorszy, wręcz uczą się od niepełnosprawnych różnych umiejętności i odkrywają w nich różne talenty. Ci podczas wspólnych spotkań, zabawy dostrzegają swoje mocne stron, a nie tylko słabości.

W występach organizowanych dla Fundacji biorą udział uczniowie klas 4-8 ale także na scenę zapraszamy młodszych uczniów, którzy prezentują swoje umiejętności. W ten sposób szybciej dziecko uczy się nawiązywać kontakty i będzie chętnie przebywało z niepełnosprawnymi, i tym samym łatwiej pozbędzie się niepotrzebnych lęków przed tym środowiskiem. Wśród sprawnych rówieśników osoby niepełnosprawne zauważają, że kalectwo nie musi dyskryminować, że są traktowani na równi a ich liczne talenty artystyczne pozwalają im zaistnieć w środowisku.

Bardzo cieszymy się że nasza placówka od tylu lat integruje się z wychowankami Fundacji, że odwiedzamy się nawzajem i przygotowujemy wspólnie artystyczne spotkania. Wierzymy, że ten wspólnie spędzony czas pozostawi w pamięci wszystkich uczestników spotkań integracyjnych najlepsze wspomnienia.

Inicjator i organizator spotkań integracyjnych;

Mariola Krzeczkowska, nauczyciel-bibliotekarz