Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja –  Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

 W takim czasie warto i trzeba mówić o książce. Rolą biblioteki jest zachęcać dzieci i młodzież, a także rodziców, do czytania. Przecież czytanie to sposób na dobrą rozrywkę, sposób na rozwój   czy zwiększenie swoich możliwości na rynku pracy.  Jak więc zachęcić nieczytających do sięgnięcia po książkę? Niełatwe to zadanie w dobie internetowego „szaleństwa”. Może  informacja o tym, że powieść jest tak świetna, że na jej podstawie nakręcono film, zadziała na „opornych”? Zapewne trudno o lepszą reklamę dla książki. Może ciekawy asortyment książek na bibliotecznych półkach zachęci młodzież do sięgania po interesującą pozycję? Warto też dodać, że szkolna biblioteka przy ulicy Piłsudskiego wzbogaciła się o nowe meble biblioteczne i zachęca swoim wystrojem do odwiedzin.

W czasie zdalnego lub hybrydowego nauczania wielu uczniów sięga po dodatkowe źródła informacji. Biblioteka szkolna pragnie wesprzeć młodych czytelników w poszukiwaniach wiedzy i przygotować dla nich ofertę zachęcającą do wizyty w szkolnej bibliotece. Przypominamy, że szkolna biblioteka jest czynna codziennie. Zachęcamy więc do przyjścia, bez względu na przyjęty w szkole tryb i sposób nauczania.

Ponadto pragniemy poinformować uczniów i ich rodziców, że szkolna biblioteka zakupiła biblioteczny program do rejestracji zbiorów. Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie będą mogli wygodnie, w domu czy gdziekolwiek indziej na swoich smartfonach lub też na komputerach, nie tylko przeglądać księgozbiór swojej szkolnej biblioteki i wyszukiwać potrzebne pozycje, ale i przedłużać termin wypożyczenia czy rezerwować książki. W rezultacie wizyty w bibliotece ograniczą się po udanie się do niej po odbiór wybranej książki. E-Biblio jest połączone z dziennikiem elektronicznym Librus Synergia, więc nie będzie tu potrzebne dodatkowe zakładanie konta przez uczniów.


E-biblio to rozwiązanie, które sprawi, że szkolna biblioteka stanie się nowoczesnym miejscem – bardziej przyjaznym dla jej młodych użytkowników. Funkcjonalność, która się do tego przyczynia, dodatkowo wspiera działanie biblioteki w czasie pandemii. Po wprowadzeniu całości zbiorów będzie można korzystać więc z rozwiązania, które wesprze uczniów, pedagogów oraz pracowników szkoły bez względu na sytuację i tryb nauczania.

Z pozdrowieniami nauczyciel – bibliotekarz, Mariola Krzeczkowska