8 lutego 2022 Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ma na celu inicjowanie oraz propagowanie różnych działań sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu z sieci przez dzieci i młodzież.

DBI obchodzony jest od 2004 roku (w Polsce od 2005 roku) – został zainicjowany przez Komisję Europejską. Początkowo dzień ten był świętowany jedynie w krajach europejskich, ale od wielu lat zaangażowane są też państwa na całym świecie.

Organizatorem wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet – w jego skład wchodzi państwowy instytut badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest natomiast Fundacja Orange.

Obchody wydarzenia rozpoczyna Konferencja DBI 2022 w formule online, 8 lutego o godzinie 16:00. Będzie można ją obejrzeć na stronie dbi.pl, bez konieczności wcześniejszego logowania się oraz na Facebooku, na profilu Polskiego Centrum Programu “Safer Internet”.

Na oficjalnej stronie wydarzenia wyszukać można wszystkie organizowane przedsięwzięcia w danych regionach Polski.

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

  • Udział szkolnych koordynatorów ds. bezpieczeństwa w konferencji DBI 2022
  • Konkurs plastyczny na plakat profilaktyczny dla klas III i IV „Bezpieczne dzieci w Internecie” organizowany przez Komendę Powiatową Policji w Oświęcimiu
  • Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „HejTy! – Cyberprzemoc niby wirtualna, a prawdziwie boli”
  • Zajęcia edukacyjne dl I, II i III klas w ramach zajęć świetlicowych
  • Udział klas II i III w spektaklu profilaktycznym online dn. 21.02

W Dniu Bezpiecznego Internetu przypominamy ważne zasady:

  • Aby korzystanie z Internetu było bezpieczne warto przede wszystkim zaktualizować oprogramowanie antywirusowe, które powinno być zakupione z legalnego źródła. Nie otwieraj nigdy załączników z nieznanych lub budzących Twoją wątpliwość źródeł, a także hiperłączy, które zostały zawarte w wiadomościach od nieznanych nadawców.
  • Płać bezpiecznie w Internecie

Istotna jest również znajomość zasad bezpiecznych płatności w Internecie. Banki oraz instytucje finansowe stosują protokół HTTPS w miejscach, gdzie konieczne jest zalogowanie się do systemy. Adres strony www w takim wypadku powinien zaczynać się od “https://”, a nie “http://”.

  • Chroń hasła i loginy

Nie podawaj również swoich danych do logowania osobom trzecim. Staraj się wymyślać skomplikowane hasła, a także nie używaj takich samych na różnych stronach. Warto też korzystać z menedżerów haseł, które zapewnią bezpieczne przechowywanie danych.

  • Bezpieczne zakupy w sieci – jak nie dać się oszukać?

Podczas robienia zakupów w Internecie uważaj na różne wyjątkowe promocje, które wydają się wręcz niemożliwe, by były prawdziwe. Zawsze sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy i opinie na jego temat. Ostatnio pojawia się wiele informacji o oszustach, chociażby na znanym portalu Vinted, dlatego warto być czujnym. Konieczne jest też kontrolowanie swoich płatności z karty oraz BLIK. W przypadku podejrzanych transakcji natychmiast skontaktuj się z bankiem i zablokuj kartę.

  • Bezpieczeństwo w Internecie a dzieci

Najczęstsze zagrożenia, które czyhają na dzieci w Internecie to przede wszystkim hejt, treści pro-ana (promowanie anoreksji), child grooming, cyberprostytucja czy patostreamy. Niebezpieczne jest również uzależnienie od Internetu.

Warto rozważyć zainstalowanie aplikacji do kontroli rodzicielskiej oraz nie pozostawiać dziecka samemu sobie w sieci. Należy uświadamiać najmłodszych, jakie zagrożenia płyną z Internetu oraz rozmawiać z nimi na ten temat. Powinni mieć pewność, że z każdą wątpliwością, dotyczącą treści w sieci, mogą zgłosić się do rodziców, pedagogów lub szkoły. Konieczne jest również uświadomienie dzieci, że nie należy spotykać się z nieznajomymi poznanymi w sieci.

Internet to źródło wielu przydatnych rzeczy – pod warunkiem, że korzysta się z niego właściwie. Nikt nie jest anonimowy w sieci, a wszystko co tam piszemy lub dodajemy pozostanie na długi czas. Warto pamiętać o tym, że Internet tworzymy my, dlatego dbajmy o bezpieczeństwo w sieci.

Szkolne koordynatorki ds. bezpieczeństwa

Anna Filipecka-Legut i Magdalena Pstrusińska

Źródło: gov.pl, saferinternet.pl, nano.komputronik.pl