Świetlica szkolna

Świetlica I sem

Świetlica jest miejscem, w którym dzieci poprzez zabawę oraz zajęcia organizowane przez wychowawcę świetlicy mogą miło spędzić wolny czas, poznawać swoje możliwości oraz rozwijać uzdolnienia.

.

W krainie lodu i śniegu …

Podróż po krainach wiecznej zimy.

Przez cały tydzień dzieci ze świetlicy szkolnej ,,podróżowały” po krainie wiecznego lodu i śniegu.

Uczniowie dowiedzieli się, co to jest:

 • biegun północny, południowy,
 • Arktyka,
 • Grenlandia,
 • Antarktyda,
 • zorza polarna.

Poznali warunki życia Eskimosów i dowiedzieli się, jakie zwierzęta i rośliny żyją na tych obszarach. Omawiana tematyka zbiegła się z obchodzonym corocznie 27 lutego Dniem Niedźwiedzia Polarnego.

.

W tym dniu zastanawiamy się, co zrobić, aby zatrzymać ocieplanie klimatu i  niszczenie  środowiska, które dla białego misia oznacza zagładę.

Plastycznym efektem zajęć były piękne ,,polarne krajobrazy” i ,,wesołe pingwinki”.

.

Świetlicowa spartakiada

26 lutego na sali gimnastycznej odbyła się świetlicowa spartakiada. Zawody poprzedziły zabawy z chustą animacyjną.

Po wesołej rozgrzewce dzieci  rywalizowały w wybranych konkurencjach:

 • przeciąganie liny,
 • przejście po kamieniach,
 • skoki przez przeszkody,
 • rzuty do kosza,
 • czołganie w tunelu,
 • drybling w kółeczkach,
 • bieg slalomem.

Uczniowie z ogromnym entuzjazmem  wykonywali zadania, które dostarczały sporej dawki emocji. Po godzinie intensywnej rywalizacji zakończyliśmy dziecięce zmagania. Nie było przegranych.

Zwycięzcami zostali wszyscy mali sportowcy, ponieważ  zaliczyli każdą konkurencję!

.

Dzień Kota ….

Światowy Dzień Kota obchodzony jest w Polsce 17 lutego każdego roku i o tym święcie pamiętały dzieci ze świetlicy szkolnej.

„Dzień Kota” to nie tylko oddanie „hołdu” naszym ulubieńcom, ukazanie ich roli w życiu człowieka, ale także uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych, głodujących zwierząt. Uczniowie bardzo chętnie opowiadali o zwyczajach swoich kotów i o opiece nad nimi. Obejrzeli również ciekawe prezentacje pt. „Rasy kotów” oraz „Koty domowe”. Na zakończenie dnia wykonały piękne ,,kocie” prace plastyczne.

.

.

W bibliotece miejskiej

Na początku roku szkolnego świetlica szkolna wznowiła współpracę z  biblioteką miejską.
Dzieci gościły w nowym, pięknym, przestronnym budynku. Zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z nowoczesną metodą wypożyczania książek i nowościami czytelniczymi. Z chęcią uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Na koniec wizyty dzieci otrzymały upominki: książkowe zakładki oraz przyjęły zaproszenie na kolejne biblioteczne zajęcia.

Ruch to zdrowie

    Na zajęciach świetlicowych dbamy o kondycję fizyczną. Dzieci są świadome są tego, że ćwiczenia ruchowe są bardzo ważne.  Poprawiają samopoczucie, prawidłową postawę i wpływają korzystnie na zdrowie. W każdym tygodniu odbywają się zajęcia fitness  połączone z ruchem przy muzyce.

Rozwijamy zdolności plastyczne

Bardzo często w naszej świetlicy organizowane są zajęcia plastyczne, w których dzieci  chętnie uczestniczą. Wykorzystujemy każdą okazję, aby rozwijać ich manualne zdolności. Cieszymy się, że uczniowie tworzą coraz to bardziej kreatywne i piękniejsze prace.

Świetlicowe seanse filmowe …

We współczesnej szkole film i inne media to ważne narzędzie edukacyjne. Umiejętnie wykorzystywane, rozwija u najmłodszych odpowiednie postawy społeczne.Film jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy z uczniami o postępowaniu i trudnych wyborach.

Raz w tygodniu dzieci ze szkolnej świetlicy mają okazję obejrzeć ciekawy i wartościowy film.

Gry i zabawy zręcznościowe

Gry zręcznościowe  znakomicie rozwijają spostrzegawczość i koordynację ruchową, uczą dzieci zdrowego współzawodnictwa. W naszej świetlicy uczniowie sami tworzą ciekawe gry według własnego pomysłu!

.

Szkolne programy i projekty ….

5 listopada obchodziliśmy na szkolnej świetlicy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Uczniowie świetnie radziły sobie z różnymi zadaniami i wykonały wspólnie piękny kolorowy plakat.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Program „Nie pal przy mnie, proszę” skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Kształtuje u najmłodszych postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i uświadamia, że nie tylko czynne, ale i bierne palenie jest szkodliwe dla zdrowia.

Nowy Program dla szkół promuje wśród dzieci zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. To również okazja do podejmowania na zajęciach świetlicowych tematów i zadań dotyczących właściwego odżywiania się i zdrowego trybu życia.

Walentynki ….

Walentynki w świetlicy szkolnej były dniem serdecznych pozdrowień, wyrażania przyjaźni  i sympatii nie tylko uczniom ale i nauczycielom. Dzieci zorganizowały pocztę walentynkową i z chęcią zaangażowały się w wykonanie walentynkowych niespodzianek.

Świetlicowa maskarada

Zgodnie z tradycją: ”W karnawale, w karnawale…wielkie bale”, w naszej świetlicy odbył się wyczekiwany bal przebierańców. Dzieci prezentowały  piękne stroje, arytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W radosnym nastroju pożegnaliśmy karnawał!