Moi Drodzy czytelnicy i biblioteczni bywalcy!

12 maja 2020 rok

Moi Drodzy czytelnicy i biblioteczni bywalcy!

         Zabierając się do tego artykułu pomyślałam sobie, że muszę skreślić słów kilka do moich czytelników. Ale zamiast artykułu powstał list. List do wiernych czytelników, wszystkich bibliotecznych pomocników, „asystentek” i fanów biblioteki. Ponieważ trwa teraz Tydzień Bibliotek, a maj to miesiąc książki i czytelnika nie wypada, więc abym ja, nauczyciel – bibliotekarz ze sporym stażem pominęła te ważne w świecie bibliotekarskim dni. Niełatwo jednak pisać o czymś, co tak naprawdę w związku z zaistniałą sytuacją chwilowo nie istnieje. Doszłam jednak do wniosku, że tym razem nie podam informacji w stylu: dlaczego warto czytać i jakie to korzyści wynikają z czytania tylko tak po prostu napiszę słów kilka o naszej szkolnej bibliotece. A właściwie o tym jak pusto w niej bez Was, uczniów, małych i dużych czytelników, bez stałych „wysiadywaczy puf” oraz tych, którzy nie wyobrażają sobie przerwy bez pobytu w bibliotece.

         Biblioteka bez czytelników jest wyjątkowo pusta. Cisza, która teraz panuje w niej jest dziwna i nienaturalna. Biblioteka bardzo stęskniła się za Wami i za cichymi rozmowami, Waszym szperaniem wśród regałów, szelestem kartek książek i szuraniem butów, za śmiechem dzieci, nawet za przepychankami wkoło biurka i kłótniami typu, kto na tej przerwie miał zająć pufę. Z wielką nadzieją jednak ta biblioteka patrzy w przyszłość i szeroko otwiera drzwi.

         A na razie cóż: możemy sięgnąć do wspomnień a może po prostu sięgnąć po książkę, która gdzieś zapomniana leży w domowej biblioteczce, czy może e-booka i oddać się czytaniu. Tak jak już pisałam wcześniej, jeżeli do tej pory niechętnie czytaliście książki może właśnie teraz jest ten czas by przekonać się do czytania? Czytajcie dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży, pozostając we własnych czterech ścianach! Wtedy czas będzie płynął szybciej. Pozdrawiam Was ciepło i do zobaczenia w realu.

Wasz nauczyciel – bibliotekarz Mariola Krzeczkowska