Festiwal Młodego Widza

Uczniowie SZS-P nr 2 w Chełmku wzięli udział w „Festiwalu Młodego Widza – Wędrujące Ale kino!”. Organizatorem przedsięwzięcia był MOKSiR w Chełmku.

To już jedenasta edycja objazdowego Festiwalu, która wyruszyła w wirtualną drogę… Do tej pory impreza odbywała się w Poznaniu, jednak czas pandemii zweryfikował te filmowe plany.


Wędrujące Ale Kino! – objazdowa wersja Festiwalu – została stworzona by przybliżyć filmowe perełki młodym amatorom sztuki filmowej. Tym razem trasę pokonała za sprawą Internetu i trafiła także do naszej szkoły.

Filmy obejrzeli wszyscy uczniowie szkoły podstawowej od najmłodszych klas aż po klasy ósme.  Na festiwalu zostały zaprezentowane filmy: „Mali rabusie” , „Tajne stowarzyszenie z dzielnicy Supilinn”, „Stare chłopaki”. Ponadto uczniowie wzięli udział w unikatowym warsztacie internetowym, zachęcającym młodych fanów kina do tworzenia w każdym dogodnym momencie i miejscu. Reżyserka i aktorka Julia Szmyt wprowadziła uczestników Festiwalu w tajniki tworzenia filmów za pomocą  telefonu  komórkowego!

Uczniowie ocenili prezentowane filmy bardzo pozytywnie.  Seanse poruszały ważne tematy: przyjaźni, wzajemnego wsparcia i pokonywania trudności. To bardzo istotne zagadnienia, zwłaszcza w dzisiejszym świecie.

Mariola Krzeczkowska