W prasie
Czwartek, 02 Kwiecień 2009 20:42

CO O NAS PISZĄ ECHO CHEŁMKA

 

 

 Wywiad z Markiem Idzikiem dyrektorem Samorządowego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Chełmku

Jak ocenia Pan funkcjonowanie zespołu po reorganizacji gminnej oświaty w 2007r.?
Artykuł z gazety "Echo Chełmka"

Utworzony w 2007 roku Samorządowy Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 stara się skutecznie i na dobrym poziomie wypełniać postawione zadania sfery dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Możliwość bezpośredniego zarządzania finansami czyni je racjonalnym . Pozytywem jest również to, że nauczyciele zespołu mogą, w dobie niżu demograficznego, łączyć etaty w nauczaniu zintegrowanym i przedszkolu oraz szkole podstawowej i gimnazjum. Dzieci przedszkolne otrzymały nowy budynek, który ma małą salę gimnastyczną, nowy, coraz lepiej wyposażany plac zabaw. Staram się na bieżąco i co ważne przy współpracy z Rodzicami rozwiązywać stojące przed nami zadania przede wszystkim z korzyścią dla dzieci. Ważne jest także to, że udało nam się podnieść wyniki z egzaminów zewnętrznych.

 

>>>Czytaj więcej...


PRZEŁOM nr 13 (881) 1 IV 2009

6 kwietnia do chełmeckiego gimnazjum przyjedzie z Krakowa konsul Niemiec

Czekają na konsula

  Jeszcze tylko pięć dni i nastąpi chwila, na którą wyczekiwali tygodniami. 6 kwietnia do uczniów z Klubu Europejskiego gimnazjum nr 2 w Chełmku przyjedzie z Krakowa konsul Niemiec, dr Thomas Glaser.

  - Musimy go oprowadzić po szkole, wszystko pokazać - cieszy się gimnazjalistka Agata Jagodzińska. Zdradza, że z konsulem gimnazjaliści z Chełmka będą rozmawiać po niemiecku i polsku. - Może do tego dojdzie jeszcze język angielski - mówi.

  W chełmeckim gimnazjum Klub Europejski działa drugi rok. Od 12 miesięcy prowadzi go Renata Księżarczyk. W tym roku szkolnym uczniowie zrzeszeni w klubie poznają kraje założycielski. Te, dzięki którym w ogóle powstała Unia Europejska. Czym ona dla nich jest?

  - To wspólnota krajów, które mają sobie wzajemnie pomagać. Najlepszym przykładem jest Polska, której państwa założycielskie pomagają - mówi Dominik Stokłosa, gimnazjalista z Chełmka. Potwierdza to Kornelia Bloch i wymienia pomoc europejskiej wspólnoty, którą gołym okiem może zaobserwować w Chełmku: - Orlik 2012, który

stoi przy naszym gimnazjum, odnowione drogi, wyposażone szkoły, sale gimnastyczne - mówi dziewczyna.

  - Właśnie się dowiedziałam, że gmina pozyskała ponad 45 milionów złotych na kanalizację i wodociągi. To też europejskie pieniądze - dorzuca Agata Jagodzińska.

 

  - Mieliśmy już dni Francji i Włoch. Teraz poznajemy Niemcy - opowiada Renata Księżarczyk, opiekunka klubu. Pomagają jej nauczycielki: Anna Grochal i Aldona Krawczyk.

 

  21 maja nadejdzie czas pikniku europejskiego, kilka dni wcześniej młodzież wyjedzie na paradę Schumana do Warszawy. Członkowie klubu, a jest ich około 20, spotykają się dwa razy w tygodniu. Poniedziałek spędzają na sportowo. We wtorek pracują nad kolejnymi pomysłami.

 

  - Poznajemy inne kraje, gramy w siatkówkę. Po prostu, jest ciekawie- mówi krótko Wioletta Karaś z Chełmka.

 

                                                            Tadeusz Jachnicki


10 Gazeta Krakowska piątek 23 maja 2008

Jedność europejska podczas piętnastej parady Schumana w stolicy

 

 Byliśmy tam razem

          Szkolny Klub Europejski, działający przy Samorządowym Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 2 w Chełmku, uczestniczył w paradzie europejskiej w Warszawie.

  -Plan wyprawy był obszerny. Zobaczyliśmy m.in. plac Piłsudzkiego, Grób Nieznanego Żołnierza,  Krakowskie Przedmieście, Pałac Kultury i Nauki, Uniwersytet Warszawski i pałac prezydencki- wymienia Marek Idzik, dyrektor szkoły i jednocześnie opiekun szkolnego klubu Eurodwójka. Klub powstał trzy lata temu. Jego działalności wciąż się poszerza.

    Współpraca z zagranicą kwitnie,  a wyjazdy, takie jak ten do Warszawy, pomagają młodzieży w integracji międzynarodowej. Paradę Schumana, w której uczestniczyła młodzież z chełmeckiej "dwójki", zorganizowano już po raz piętnasty.

  - To był nasz drugi wyjazd. Jeszcze lepiej udał się niż pierwszy -dodaje pan Idzik. Poza nim pieczę nad klubem sprawują nauczycielki Joanna Baran i Renata Księżarczyk. Uczestnictwo w takich eskapadach jak ta do stolicy Polski to dla uczniów okazja do  poznania ludzi z innych krajów Unii Europejskiej. poznania ludzi z innych krajów Unii Europejskiej. Szkolny klub Eurodwójka się rozwija.

 Podczas spotkań młodzi poznają fakty poświęcone wejściu, uczestnictwu i celom bycia we wspólnocie europejskiej. Klub współpracuje ze szwedzką młodzieżą, m. in. wymieniają się informacjami na temat swoich tradycji i zwyczajów.

  Na razie w szkole nie są organizowane wymiany młodzieży, ale dyrektor nie ukrywa, że w przyszłych latach chciałby je wprowadzić. Teraz rozszerzają integrację z jedna z angielskich szkół.- Wyjazdy takie jak ten do stolicy dają naszym uczniom możliwość europejskiego rozwoju. A właśnie o to nam chodzi- cieszy się Idzik.

  Jego uczniowie za wyjazd płacili jedynie 50 złotych. Wrócili zmęczeni, ale za to bardzo zadowoleni, że mogli uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu europejskim.

 

 

 

 

 

Mateusz Kamiński