Wycieczka do Warszawy
Piątek, 16 Czerwiec 2017 09:31

Wycieczka do Warszawy

           W dniach 24-26 maja 2017 roku uczniowie klasy Va oraz klas szóstych przebywali na wycieczce w Warszawie.

           Pierwszego dnia spacerowaliśmy ulicami stolicy, poznając najskrytsze zakamarki Starego i Nowego Miasta. Ze szczytu Pałacu Kultury i Nauki podziwialiśmy panoramę Warszawy. Następnie dotarliśmy na Stadion Narodowy, będący jednym z najnowocześniejszych aren piłkarskich w Europie.

           Drugi dzień rozpoczęliśmy naukowo, gdyż pierwszym punktem programu tego dnia było Centrum Kopernika. Muzeum jest rajem dla młodych badaczy i odkrywców. Mogliśmy tam osobiście przeprowadzać różnorodne eksperymenty i doświadczenia z dziedziny fizyki i chemii oraz zgłębiać tajemnice przyrody. Przenieśliśmy się w kosmos, na dno oceanu oraz do wnętrza wulkanu. Można było doświadczyć karkołomnej walki o życie na pokładzie tonącego Titanika.

         Z Muzeum Nauki pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Bardzo nowoczesne, multimedialne muzeum upamiętniające powstańców, którzy zginęli w walce o wolną Polskę i Warszawę. Archiwalne zdjęcia, filmy, imitowane kanały, jakimi przemieszczali się powstańcy, ukazywały życie i zmagania wojenne w okupowanej przez Niemców stolicy. W centrum obiektu znajduje się bardzo osobliwy pomnik - ciągle bijącego serca powstańców - bohaterów, którzy nigdy się nie poddali.

         Na koniec, udaliśmy się do Łazienek – letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac na Wodzie należy do najpiękniejszych w Europie kompleksów pałacowo- ogrodowych. Podczas spaceru po Łazienkach można spotkać wiewiórki, kaczki, łabędzie, pawie a nawet jelenie. W Łazienkach odbywają się koncerty muzyczne na świeżym powietrzu u stóp pomnika Fryderyka Chopina.

         W ostatnim dniu wycieczki obejrzeliśmy Pałac w Wilanowie wybudowany w XVII wieku przez króla Jana III Sobieskiego. Pałac otacza piękny dwupoziomowy kompleks ogrodowy z rzeźbami, fontannami i pawilonami.

         Z Wilanowa wróciliśmy, przemieszczając się między innymi metrem, na Stare Miasto, aby zwiedzić Zamek Królewski – miejsce gdzie uchwalono Konstytucję 3 Maja. Mimo zniszczeń wojennych, wielokrotnych rekonstrukcji zamek imponuje dostojnością i przepychem.

       Warszawa wywarła na nas ogromne wrażenie. Postrzegamy ją jako nowoczesną, a zarazem pełną historycznych zabytków, z dużą ilością zieleni, stolicę europejską.

                                                                                    uczniowie wraz z opiekunami:

Anną Grochal i Joanną Baran