Żywa lekcja historii
Poniedziałek, 30 Maj 2011 06:41


   W dniach 19 i 26 maja 2011 r. Publiczne Gimnazjum nr 2 w Chełmku gościło Pana Romana Borowca – kombatanta, który opowiedział uczniom klas III historię swojego spotkania z mjr Henrykiem Dobrzańskim PS. „HUBAL” wiosną 1940 r. W czasie spotkania uczniowie naszego gimnazjum pozyskali informacje nt. uczenia się w czasie okupacji hitlerowskiej oraz działalności ruchu oporu. Chętnie zadawali pytania w różnych, ciekawiących ich obszarach. Obecność Pana Romana Borowca, jego przekaz informacji można uznać za bardzo pożyteczną dla rozwoju świadomości historycznej naszych uczniów.

 
PRZEDSZKOLAKI ŚPIEWAJA DLA TYMKA„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,

 ale przez to kim jest.

 Nie przez to, co ma, ale przez to,

czym się dzieli z innymi”.

                                                                                            (Jan Paweł II)

 

        Dnia 14.05.2011 r. w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku przedszkolaki z naszego przedszkola śpiewały dla Tymka. Wtedy bowiem odbyła się akcja charytatywna na rzecz chorego chłopczyka. Przedszkolaki pod opieką swoich pań śpiewały, tańczyły, licytowały prace plastyczne i uczestniczyły w loterii. W efekcie „wyśpiewały” ponad pięć tysięcy złotych.

Serdecznie dziękujemy dzieciom i ich rodzicom oraz wychowawcom przedszkola.


Więcej informacji na stronie naszego Przedszkola


 
Dzień Ziemi 2011


 

     Dzień Ziemi to akcja prowadzona corocznie wiosną. Jej celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. 10 maja uczniowie z klas IV SP pod kierunkiem pani Darii Nowak i pani Barbary Leja przygotowali na tegoroczne obchody Dnia Ziemi ekologiczny program słowno –muzyczny. Czwartoklasiści przypomnieli nam o potrzebie ochrony naszej planety i najbliższego środowiska. Świetnym pomysłem na wykorzystanie odpadów okazał się pokaz mody ekologicznej. Kreacje wykonane z plastikowych butelek, puszek i worków foliowych, wywarły ogromne wrażenie na publiczności.

       Dzień Ziemi w naszej szkole podsumował Zielony Marsz. Uczniowie klas I – III, maszerując ulicami naszego miasta z eko – transparentami, energicznie nawoływali mieszkańców do dbania o środowisko i planetę Ziemię. zapraszamy do galerii zdjęć  

Więcej…
 
Spotkanie integracyjne dla Fundacji im. Brata Alberta


               Dokładnie, dzień 27.04. rok 2011, ciężkie próby za nami, dokładnie zaplanowane stroje, idealnie pasująca muzyka i dekoracja wyrażająca całość występu. Oczekiwanie na gości, ostatnie poprawki. Powtarzamy tekst, dziewczyny kroki taneczne, inni z nerwów chodzą potupując. Nikt nic nie mówi, wszyscy oczekują na widowisko.

               Rozpoczęcie, prowadzący wyglądają niesamowicie, uśmiech nie schodzi im z twarzy, skecze jak zwykle w większości improwizowane, zachwycają wszystkich, solówki taneczne, zapierają dech w piersiach, a wokalne przeboje doprowadzają do ciarków na ciele. Wszystko tak jak być powinno! Modlę się w duchu, żeby nie zapomnieć tekstu piosenki i wychodzę na środek, słyszę melodię i widzę, członków Fundacji Brata Alberta, dość specyficzni goście. Zaczynamy piosenkę, jeden wstaje  i bije brawo, inny zaczyna dyrygować nami, kilku rusza bliżej nas, by zrobić zdjęcie. Wszyscy się uśmiechają. Dołącza do nas reszta występujących, a widownia wiwatuje.

           Tak, wiem, czytasz mój artykuł i wydaje Ci się, że taki występ, to żadna filozofia, zagrasz rolę i do domu. Ale mylisz się! Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz, ktoś uśmiechnął się do Ciebie z błyszczącymi oczami mówiącymi dziękuję? My doznajemy tego uczucia co roku. Bo tam, każdy Cię obdarowuje radością. Powiem Ci coś jeszcze, taki uśmiech od osób chorych, niepełnosprawnych i walczących każdego dnia o normalne życie to dar, a siła jego jest stokrotna. Wiem, o czym mowie, bo kiedyś żyłam tak beztrosko jak Ty i nigdy nie przekonałabym się, że warto wnosić w innych życie słońce, gdyby nie Koło Teatralne i jego niesamowita prowadząca. Dzięki temu, stałam się wartościowym człowiekiem i za rok, też wspomogę to przedsięwzięcie. A Ty? Dalej wolisz być obojętny na innych?

Sara Bloch, 3c 
66 - rocznica zakończenia II Wojny Światowej
Wtorek, 10 Maj 2011 06:16


W dniu 6 maja 2011 r. uczniowie naszego zespołu uczestniczyli w uroczystości upamiętnienia 66 – rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wspólnie z burmistrzem Chełmka Andrzejem Saternusem, kombatantami, druhami OSP Chełmek złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu na Paprotniku.  

 
Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Wtorek, 03 Maj 2011 08:15


3 maja- cóż to za data? Tymi słowami  zaczęła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w naszej szkole. Część artystyczną poprzedziło przywitanie szanownych gości, którymi byli Burmistrz Miasta p.Andrzej Saternus oraz przedstawiciele  Rady Rodziców naszej szkoły.
Całą uroczystość przygotowali uczniowie z klas szóstych szkoły podstawowej oraz pierwszych gimnazjum pod opieką wychowawców.

Krótki zarys historyczny recytatorzy urozmaicili piękną recytacją wierszy o tematyce patriotycznej, wygłaszanych na tle podkładu muzycznego, co wywołało niezwykłą atmosferę i  duże wrażenie na odbiorcach. Uczniowie wykazali się nie tylko zdolnościami recytatorskimi, ale także muzycznymi.
Chór szkolny zaśpiewał piosenki przygotowane pod okiem Pani Joanny Knurowskiej. Nie można również zapomnieć o wymownej i pracochłonnej dekoracji, przygotowanej przez Panią Celinę Rudyk. Na koniec uroczystości występujący zostali  nagrodzeni gromkimi oklaskami.

 
TEATRAŁKI 2011        W dniu 15.04.2011r. w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku odbyły się XV SPOTKANIA TEATRALNE „TEATRAŁKI 2011”. Naszą szkołę reprezentowały dwie grupy:

- klasa IIb – opiekun pani mgr Łucja Dydyńska,

- klasa Vb – opiekunowie: pani mgr Anna Remsak i pani mgr Izabela Tołwińska.

       Drugoklasiści przedstawili sztukę p.t. „Księżniczka na papierku z cukierka”. Starsi uczniowie zaprezentowali spektakl p.t. „Pani Twardowska”. Oba przedstawienia były oryginalne, pomysłowe, ekspresyjne i dostarczyły wspaniałej zabawy. Profesjonalni aktorzy otrzymali gromkie brawa i rozbawili zgromadzoną publiczność.

Serdecznie dziękujemy:

  • reżyserom - paniom: Łucji Dydyńskiej, Annie Remsak i Izabeli Tołwińskiej,
  • uczniom klas: IIb i Vb,
  • autorce scenografii do przedstawienia „Pani Twardowska”- pani Celinie Rudyk.

Życzymy wielu sukcesów i pielęgnowania aktorskich talentów.
 zapraszamy do galerii zdjęć  

Więcej…
 
Targi Edukacyjne 2011
Niedziela, 03 Kwiecień 2011 19:34   W dniu 1 kwietnia br. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wzięli udział w XII Powiatowych Targach Edukacyjnych w Oświęcimiu , które co roku gromadzą dużą rzeszę gimnazjalistów, kończących naukę. Celem przedsięwzięcia jest ułatwienie wyboru uczniom, poszukującym przyszłej szkoły na terenie naszego powiatu. Podczas imprezy poszczególne szkoły ponadgimnazjalne zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną. Zaproszeni goście i młodzież oprócz ofert szkół mogła zobaczyć część artystyczną w wykonaniu młodzieży ze szkół średnich. Na zaimprowizowanej scenie miał miejsce występ wokalno-instrumentalny, pokaz tańca latynoamerykańskiego i hip-hop, a także prezentacja technik samoobrony.
 
Młodzież zapobiega pożarom
Piątek, 25 Marzec 2011 11:12


W dniu 24 marca 20011 r. odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom" w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmku. Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.    W szczególności służy rozpowszechnianiu wśród dzieci oraz młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym.

Nasi uczniowie z poziomu szkoły podstawowej uczestniczyli w finale zajmując odpowiednio II i III miejsce - Michał Pytlik i Patryk Pawlak z kl. VI a. Natomiast w grupie wiekowej gimnazjum: I miejsce zajęła Agnieszka Sarna z kl. III c. Uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.

Laureaci z 1 i 2 miejsca będą reprezentowali naszą gminę w eliminacjach powiatowych powyższego Turnieju.  

Gratulujemy i życzymy sukcesów! 
Wiosna, ach wiosna... Wiosna, ach to Ty!„Z dalekiego kraju bociany wracają,

a zielone żabki w strachu uciekają.

A dzieci się cieszą, a dzieci się śmieją,

 że wróciła wiosna, że śniegi topnieją".

 

     Uczniowie klas I-III wesoło i radośnie powitali wiosnę. Pani mgr Łucja Dydyńska – opiekun Szkolnego Koła EKOPRZYJACIEL - zorganizowała BIEG PO WIOSNĘ. Dzieci musiały wykazać się wiedzą ekologiczną i sprawnością fizyczną. W pierwszej części zawodów uczniowie startowali w typowo wiosennych konkurencjach. Były to między innymi: „slalom z wiatrem we włosach”, „skoki przez kałuże po wiosenne kwiaty” i wiele innych. Następnie trzeba było odpowiedzieć na pytania związane z ochroną środowiska, rozwiązać rebusy i krzyżówki.

Najlepsi uczestnicy wiosennego turnieju otrzymali wspaniałe upominki. Nagrody zakupiono za fundusze uzyskane z jesiennej zbiórki surowców wtórnych.

 Dziękujemy Pani mgr Łucji Dydyńskiej za pomysł i zorganizowanie wiosennego dnia w naszej szkole.
 zapraszamy do galerii zdjęć  

Więcej…
 
Dzień Wiosny
Środa, 23 Marzec 2011 17:02

Zgodnie z przesłaniem Pani Minister,które   brzmiało:                                                                       - „Chciałabym, żeby 21 marca każdego roku szkoły zrezygnowały z tradycyjnych lekcji na rzecz aktywności rozwijających zdolności poznawcze, artystyczne czy sportowe uczniów - apeluje do nauczycieli na stronie MEN Katarzyna Hali, minister Edukacji. Rzecznik resortu Grzegorz Żurawski: - Chodzi nam o to, by pierwszy dzień wiosny nie był już kojarzony z dniem wagarowicza, lecz z dniem talentów. Liczymy na to, że tego dnia szkoły zaproponują uczniom zajęcia zgodne z ich pasjami, tak by zamiast iść na wagary, woleli zostać w szkole”.

 

W naszym Zespole odbyły się w tym dniu zajęcia    w ramach Szkoły Odkrywców Talentów, specjalnie przygotowane przez nauczycieli. Uczniowie brali udział w turnieju matematycznym „Jeden z dziesięciu” oraz  w licznych zawodach sportowych. Między innymi w meczu siatkówki Uczniowi kontra Nauczyciele.

 Szkoła była udekorowana w barwy   zieleni.

 

  
<< Początek < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 Następna > Ostatnie >>